Barnekretsturnstevne 2009

Årets Barnekretsturnstevne BKTS 2009, ble arrangert av Byneset RG på Rye Skole 5.-7. juni. Meldal IL Gymnastikk og Turngruppe var med på stevnet og gjorde en kjempeinnsats.
Fra lagets leder har vi mottatt følgende rapport:
09.06.2009 - Magne Vullum
Hei.
Jeg er leder av Meldal IL Gymnastikk og Turngruppe – og jeg er så stolt og glad! Det vil jeg gjerne dele med dere:
Jeg har nettopp kommet hjem fra BKTS 2009 for Sør-Trøndelag turnkrets – det 51. i rekken. Arrangøren gjennomførte et flott utestevne på kunstgressbanene ved Rye Skole. Positive og blide arrangører har tatt imot 1.300 turnere med tilhørende foreldre, ledere og trenere i helga. 17 klubber fra hele Sør-Trøndelag møttes og gav oss muligheten til å treffe nye og gamle turnvenner og trenere – trene og turne og konkurrere under åpen himmel. Godvær hadde de bestilt å…
På turnstevnet er det framvisning av fellestabeller i de forskjellige aldersgrupper: jenter 7-9 år, gutter 7-9 år, jenter 10-12 år, gutter 10 år + og mix 13+. Her får alle 17 klubber tildelt fellesprogram som vi trener på hver for oss før stevnet, for så å vise det samlet på matta. Det gir et mektig og flott inntrykk.
Vi får spesialoppvisninger fra årets og neste års stevnearrangør. Og i tillegg 2 lagkonkurranser – for lag som deltar med under 20 deltakere og for lag som deltar med over 15 deltakere. Vinnere her får et napp i Sør-Trøndelag Gymastikk og Turnkrets sin Vandrepokal. Når samme lag vinner for 3. gang, får de pokalen til odel og eie.
I år ble Meldal IL Gymnastikk og Turngruppes Spesialtropp uttatt til videre konkurranse i klassen u/15 deltakere sammen med Rissa og Malvik RG.
Troppen vår består av gutter og jenter i alderen 7 til 17 år, og vi hadde et sammensatt program av dans både av store og små, samt turning på sidelinja på matte og høye hopp på trampett. Programmet er laget og instruert av våre trenere Eli L. Møkkelgård og Åse S. Wuttudal.
Etter søndagens konkurranse stakk vi av med seieren og Vandrepokalen!
Dette er stort for oss – vi har aldri gått videre de siste 20 år…
For en jubel og glede! En masse stolte og jublende barn, ungdommer og foreldre. For ikke å snakke om stolte og rørte trenere Åse og Eli. Noen tårer ble nok også felt… Godt jobba!
”Dette fortjener vi etter så mange år med gode programmer, som dessverre ikke har nådd helt til topps. Spesielt artig nå i jubileumsåret vårt. ” – sier Eli.
Så akkurat i dag sitter vi med en følelse av å være ”best” – dette varmer et svulmende turnhjerte og gir inspirasjon til ny start etter sommerferien i vårt jubileumsår 2009.
Det er faktisk 30 år siden Jorunn Ree flyttet fra Oslo til Meldal og dannet Meldal Gymnastikk og Turngruppe sommeren 1979. Hun har vært både leder og trener for turngruppa i alle år fram til 2008. Hun gjorde en formidabel jobb for turn i Meldal, og hun hadde med seg over 100 deltakere på turnstevne når gruppa var på sitt største. Turnerne våre synger ennå: ”Hvem har skapt alle turnerne, turnerne, turnerne…. Jo det er Jorunn Ree!” under defilering på turnstevner.
Men i år er det Åse og Eli, samt Linda Larsen og Sissel Belsvik som trener de forskjellige turngruppene. Vi benytter også de eldste turnerne som hjelpetrenere for de små. Dette gir inspirasjon og variasjon under ukentlige treningsøkter. Jeg er så glad for å ha så dyktige og inspirerende trenere som gir barna våre et positivt og allsidig treningstilbud.
Åse har også vært tilrettelegger for Barneidrettsgruppa vår i år, men til høsten får vi ny trener der – og ny treningsdag også.
Turngruppene våre teller i år ca 70 medlemmer, og på Barneidrettsgruppa deltar ca 25 barn i alderen 2-6 år. På turnstevnet i år deltok 42 av våre turnere. Jeg reiste i veg fredag ettermiddag med 18 forventningsfulle barn og ungdommer, samt 3 dyktige ledere og trenere. Vi overnattet på Rye Barnehage sammen med turnere fra Stokksund og Haltdalen. Der hadde vi ei kjempetrivelig turnhelg sammen. De andre turnerne våre kjørte til og fra sammen med foreldrene sine. Dere har vært en helt super gjeng å være sammen med! Positive, glade og inspirerte turnere og trivelige foreldre. En flott supportergjeng som heiet oss frem!
Takk til alle gode hjelpere både blant foreldregruppa, turnutvalget, andre organisasjoner og næringslivet i Meldal som hjelper oss og sørger for at alt går knirkefritt gjennom en sesong både sosialt, treningsmessig og økonomisk. Dere er en dyktig gjeng. Jeg gleder med til å fortsette samarbeidet neste sesong. Til høsten skal vi også feire 30-års jubileum.
God sommerferie til dere alle!
Forresten – jeg har en utfordring til alle aktive turnere: ta med minst en ny eller gammel turner på treningene etter sommerferien. Vi ønsker MANGE nye turnere velkommen til trening til høsten. Dette er en fin sport som passer for ALLE – og som gir god grunntrening for mange andre idrettsgrener. Vi har egen guttetropp nå, så gutter ønskes spesielt velkommen. Oppstart annonseres på nettet, plakater og på skolen.
VELKOMMEN.
Sommerhilsen fra
Gerd Helene Myre Sandstad
Leder for Meldal IL Gymnastikk og Turngruppe.
Trening lørdag for fellestabell 7 – 9 år.
Trening Spesialtropp – de største i gruppa
Hele Spesialtroppen samlet utenfor overnattingsstedet vårt – Småbarn ved Rye Barnehage
Storgruppedelen av Spesialtroppen under konkurranse.
Sosialt samvær er også viktig under turnstevnet
Martin og Sindre Bakk Solem fra Rindal koser med maskotten vår.
Sosialt samvær er også viktig for foreldregruppa i finværet…
Defilering og innmarsj på stevnearenaen. Vi bruker den gamle fanen som opprinnelig er laget til Meldal Turngruppe ved oppstart i 1979.
Avslutning av konkurranseprogrammet. Pyramiden er sett bakfra.
Oppvisning fellestropp jenter 7-9 år. Fra venstre: Tonje, Alva, Jenny og Sigrid
Stor glede da vi vant pokalen i konkurranse om beste Spesialtroppsprogram o/15 stk i Sør-Trøndelag krets
Jubel og glede for turnere og trenere i Spesialtroppen.
Stor jubel fra trenere Åse Sletvold Wuttudal og Eli Lilleås Møkkelgård. Endelig har vi klart det…
Synnøve N. Rigstad og Emilie Wiger viser stolt fram vandrepokalen. Hvis vi vinner 3 ganger får vi den til odel og eie…