COOP Prix Å SA har investert i to strømaggregat.
Det er for å sikre at kundene har tilgang til butikk og drivstoff, selv om strømmen blir borte over lengre tid.
11.10.2026 - Aud Inger Kalseth
Det har lenge vært et problem at så snart strømmen blir borte, må de stenge butikken for det er ingen ting som fungerer. Kassene står og de automatiske prislappene slutter å fungere. Frys- og kjøleskap stopper og drivstoffpumpene likeså.
Bestyrer Morten Fredheim vil helst at butikken skal være tilgjengelig for kundene. Derfor har han sammen med styret bestemt seg for å investere i skikkelig utstyr som vil sørge for strøm til hele anlegget når strømbrudd oppstår.
De må fortsatt ha litt hjelp utenfra for at det skal fungere optimalt. Alt er jo styrt over nett i dag, men det er lagt fiber til butikken, og det skal i teorien ikke bli berørt av uvær, flom, torden osv. Telia og Telenor må ha aktivitet i sine basestasjoner, men Morten tror Amy satte fart i arbeidet med å utvide batterikapasiteten deres også.
Strømaggregatet er levert av Felleskjøpet på Fannrem og all montering er gjort av Svorka. Strømmen kommer fra forskjellige transformatorer til drivstoffpumpene og butikken, derfor måtte de ha to aggregat. Så nå har vi («eierne»), en automatisk løsning som skal fungere uten driftsstopp og det er faste prosedyrer for å vedlikeholde utstyret slik at det fungerer når det blir behov. Nå skal det fylles vinterdiesel og på aggregatet til butikken er det montert motorvarmer, for å sikre at det starter på kalde dager. Aggregat nr to går på bensin.
Jeg håper og tror jeg har resten av kundene med meg når jeg sier det er en fornuftig og fremtidsrettet investering. Den passer veldig godt inn i totalforsvarberedskapsåret.