Det nærmer seg evaluering midtveis i laksesongen
Midtsesongevaluering av laksefike i Orkla nærmer seg. Det skjer de første dagene i juli etter halvgått sesong. Dersom det viser seg at gytebestanden er over 130% av målet, er det muligheter for utvidet fiske.
25.06.2026 - Marit Mjøen
Kategori: Nyheter, Laksefiske, Orkla
Det er Statsforvalteren i Trøndelag som godkjenner fiskereglene for lakse-elvene i 2026. Midtveis i hver sesong blir det gjort en ny vurdering basert på årets fiske. De forhåndsavtalte kravene til tiltak står i Forskrift om fiske etter anadrome laksefisk i vassdrag.
Midtsesongevalueringen i år er planlagt 1. eller 2. juli, heter det i ei melding i Orklaguiden fra Orkla Fellsforvaltning. De skriver videre: - Hvis vurderingen av årets sesong viser at det er sannsynlig av vi har en gytebestand på over 130 % av målet har vi muligheter for å utvide fiske.
Hvis det skjer i Orkla i 2026 så er avtalen følgende:
- 130-150 %: Man kan ta 1 hannlaks over 65 cm. Den vil inngå i døgnkvoten på 1 laks. Er man i tvil om fiskens kjønn skal fisken settes levende ut. Den totale sesongkvoten utvides til 3 laks, hvorav maks en hannlaks kan være over 65 cm. All hunnlaks over 65 cm er fortsatt fredet. Den totale sesongkvoten for gjenutsatt laks utvides til 30 laks.
- Over 150 %: Man kan ta 1 hannlaks over 65 cm. Den vil inngå i døgnkvoten på 1 laks. Er man i tvil om fiskens kjønn skal fisken settes levende ut. Den totale sesongkvoten utvides til 4 laks, hvorav maks en hannlaks kan være over 65 cm. All hunnlaks over 65 cm er fortsatt fredet. Den totale sesongkvoten for gjenutsatt laks utvides til 40 laks.
- Hele avtalen ligger her: Orkla forhåndsavtale 2026
Har du planlagt å fiske laks i Orkla gjelder følgende retningslinjer iflg. Elveguiden:
"Laksefisket i Orkla varer fra 1. juni til 31. august. For å fiske må du betale den statlige fiskeravgiften og løse det obligatoriske Orklakortet på Elveguiden (kr 200 for desinfisering, kr 0 uten). Kvotene er satt til 1 laks per døgn og maksimalt 2 avlivet laks per sesong. All laks over 65 cm og all sjøørret er fredet."
Største fangster hittil i år. (elvguiden):
15.9 kg Thrond Spets, Grindal
15.5 kg Odd Sigurd Bruholt, Øvre Orkla
15 kg Mikko Hakala, Øvre Hongslo
15 kg Christian Almqvist, Liens laksecamp
14.3 kg Klas Adolfsson, Gammelstuhølen
Hittil i år (pr 24.juni) er det tatt 198 fisk med en totalvekt på 1188.7kg - og de fleste fisk er tatt med fluestang.