Gaupejakt i Meldal

Det er gitt fellingstillatelse på en gaupe i Meldal, sammen med Orkdal og Melhus kommune. Det er nå ca. 15 år siden det var gaupejakt i våre trakter, forteller Leif Anders Wold. Han tilføyer at det er svært delte meninger om å jakte på dette kattedyret, og at det i hovedsak er jakt- og naturinteressene som driver karene fra Meldal.
01.02.2009 -
Kategori: Arkiv
Gaupebestanden er økende, og for en tid tilbake var det sett en gaupe ved Motun på Å, og den fikk seg en smell da den havnet i frontruta på en bil. Som ”katter flest” kom den seg mest sannsynlig uskadet fra påkjørselen, med sine akrobatiske bevegelser. Siden er det sporet gaupe flere steder i bygda.
Leif Anders forteller at de 7 karene fra Meldal startet jakten ved Dombu i 8 – 9-tida i dag morges, og at det var fryktelig kaldt. Bedre ble det da sola kom snikende over åskammen. De forflyttet seg sørover og havnet til slutt i brattmælene ved Motun. Hele søndagen gikk uten at gaupa kom til syne.
Det ingen sporsnø nå, og all jakt blir derfor vanskeligere av den grunn. Snart skal Leif Anders m/flere til Rennebu på kursing i gaupejakt, da blir det nok verdifull lærdom å få.
Nå ønskes flere deltakere til gaupejakta, så om noen er interessert bes det tas kontakt med Leif Anders Wold på telefon 95 96 26 90. Det er sosialt å jakte, og Leif Anders ”bedyrer” at der finnes ingen lystmordere blant de lokale jegerne. Gaupa skal også ha sin plass i naturen, men de fleste har forskjellige meninger her som i det aller meste.
Deltakerne på jaktlaget var:
Sittende foran til venstre er Hallgeir Jordet. Bakerst f. v. Oddleiv Syrstadvold, Ole Jon Gjøås, Kristian Lein, Roar Simundset, Jøran Damli. Den lange mørke skyggen omtrent midt på bildet er fotograf Leif Anders.
Klikk på bildet for større utgave
Gaupejegerne
Utsikt over Meldal sentrum fra Reberg Gård