Hvordan oppfattes Meldal? 

 

Løft Meldal Opp og Fram har som mål å skape flere sysselsatte og flere innbyggere i Meldal. For å nå målet må vi bl.a kommunisere med de som kan bidra til å skape flere arbeidsplasser og flere innbyggere. Meldal må framstå som attraktiv, både for oss selv, eget næringslivet og egne innbyggere, og for andre som kan komme til ”å legge sine øyne” på Meldal. Kommunikasjon er vanskelig, derfor må vi vite mer om hvilket grunnlag vi har å ”snakke ut fra”.  

02.10.2009 -
Kategori: Arkiv

I denne forbindelse har vi foretatt en undersøkelse blant Meldals egne innbyggere (200 stk), blant innbyggerne i våre nabokommuner + Trondheim (400 stk), og blant næringslivet i våre nabokommuner + Trondheim (200 bedrifter). Undersøkelsen er foretatt telefonisk av Norfakta og gjennomført med en god faglig metode. Noe av resultatene av undersøkelsen vil kort bli presentert her. De gir oss et bilde av hvilke utfordringer vi har kommunikasjonsmessig når det gjelder å gjøre Meldal attraktiv.

Innbyggerne i Meldal
- 95% av de spurte trives godt eller svært godt i Meldal
- Årsak til høy trivsel; natur og miljø, godt sosialt, familie og venner, jobb
- 84% har anbefalt, eller kan anbefale andre å flytte til Meldal
- Beskriver Meldal som bra, OK, trivelig, fin natur, vakkert, grønt, stille og rolig, godt samhold, hyggelige folk, dugnadsånd og trygt. Livskraftig, engasjert, raus og ærlig er også beskrivelser som blir nevnt. Samtidig fremheves bygdestriden (spesielt i disse tider vedrørende skoledebatten?).
- Meldalingene tror at andre oppfatter Meldal som et sted med bygdestrid, at Meldal er traust og tradisjonell, gammeldags og kjedelig. At Meldal er ei landsbygd, men også at det er en bra og OK plass som både er livskraftig og hvor det er samhold.
- Egne innbyggere har et positivt syn på Meldal, men innbyggerne tror utenforstående har et mer negativt syn.
- Når det gjelder spørsmål som gir oss et bilde av ”tro på utvikling” i egen kommune, er denne litt labert. Det går på om vi tror det blir flere arbeidsplasser og flere innbyggere, og om vi ser på Meldal som visjonær, nyskapende og utviklingsorientert, men det er meldalingene ikke særlig enig i.

Nabokommunene til Meldal og befolkning i Trondheim
Stedsnavnene i Meldal ble ”testet ut”, og både Løkken, Meldal, Storås og Å er godt kjent, Å noe mindre. Dette er vel som forventet når vi spør våre naboer. Kunnskapen om de ulike stedene er langt mindre. Nedenfor er det gjengitt i tabell hvilke assosiasjoner som er knyttet til stedsnavn. Det er verdt å merke seg at utenforstående ikke oppfatter Meldal som et sted med bygdestrid.

LøkkenMeldalStoråsButikk
GruverLandbruk/gårderStoråsfestivalenButikk
ThamshavnbanenLandsbygdTrevare/sagbrukSamvirkelag
HistorieTriveligMusikkÅ-bua
Gamle industribyggOrklaSkogGartneri
GammeltTraustKulturKjører igjennom
Salvesen & ThamsTradisjonellUngdommeligLandsbygd/landbruk
AvsidesFestivalAvsidesAnonym
OrklakonsernetBunadSommerTradisjonell
 Hytter Orkla-elva

Direkte link til Hilde Sætertrø


 

Annonser


Medlemmer