Meldal kulturskole jubilerer

Meldal kulturskole fyller 10 år i 2009. Jubileet markeres med ei jubileumsforestilling i Meldal Samfunnshus fredag 8.mai kl.18! Det blir gratis inngang!
Musikken i forestillingen har røtter i det amerikanske kontinentet og forestillingen har fått navnet:
”CoolTour” en reise fra Chicago til Rio på 80 minutt!
30.04.2009 - Magne Vullum
I anledning jubileet har kulturskolen sendt ut følgende pressemelding:
Meldal kulturskoles 10-årsjubileum 2009.
Bakgrunn:
ble etablert 1.august 1998, med planlegging av hvordan tilbudsprofilen skulle være etter en ”markedsundersøkelse” blant alle grunnskoleelever i Meldal, samt et overblikk på tilgjengelige lærerressurser.
Første undervisningsdag var 6.januar 1999.
Hvordan:
Jubileet markeres med ei jubileumsforestilling i Meldal Samfunnshus fredag 8.mai kl.18!
Som ramme på det kunstneriske har vi valgt musikk med røtter i det amerikanske kontinentet og kalt forestillingen:
”CoolTour”
en reise fra Chicago til Rio på 80 minutt!
Hvorfor musikk med amerikanske røtter?
En kan spørre seg hvorfor vi velger amerikansk musikk når det finns så mye bra norsk, evt. europeisk? Vi har vært realistiske her og sett på hva er det barn og unge i dag har på øret fra Mp3-spilleren og iPod´n? Det er i all hovedsak pop, rock, hip-hop og mikser av ulike stilarter som alle har det til felles at de i utgangspunktet er tuftet på afro-amerikansk musikk som blues, jazz, gospell med sine enormt mange utviklingsretninger opp igjennom de siste 100 år, og blitt til det enorme mangfoldet vi ser av musikk i ungdomskulturen i dag.
På ”Touren” vår er vi innom Chicago med ”Blues-Brothers”-inspirert musikk, New York og hip-hop, utdrag fra West Side Story på Broadway, vi skal innom Midt-Vesten med Linedance, sørstatene med blues og gitarbasert musikk. Videre via Mexico til sør-amerika med cha-cha, rumba, folkemusikk fra Peru/Bolivia og avslutningsvis i Rio med elleville sambatakter!!
Deltakere:
Alle nåværende elever i kulturskolen deltar, samt at vi har hyret inn noen av våre tidligere elever. Det er etter hvert mange av de som har vært innom kulturskolen som velger musikken som utdanning- og levevei. To av våre tidligere elever har vunnet Drømmestipendet fra Norsk Tipping og Norsk kulturskoleråd og begge disse er nå under musikkutdanning. I tillegg vil flere av våre tidligere elever begynne på musikkutdanning og/eller musikkfolkehøgskole til høsten. Det er ekstra hyggelig at de fleste av disse elevene blir med oss og bidrar til forestillingen 8.mai.
Vi har innledet et samarbeid med Medie- og kommunikasjonslinjen ved Meldal videregående skole. En av elevene der har som prosjektoppgave å sørge for at scenografien ved hjelp av databasert bilde- og videobehandling. I stedet for ulike kulisser som flyttes og endres mellom innslagene vil kulissene gjøres med lyssetting og bilde/videobehandling.
Mange bidrar
Jobben fram mot forestillinga er et svært teamarbeid hvor lærere og foreldre i kulturskolen i all hovedsak står for planlegging og gjennomføring. Det er i tillegg blitt en del ekstra øving på elevene i mange store og små grupper. Vi i kulturskolen ser på dette som helt sentralt i opplæringa. Tilsammen skal dette bli ei forestilling som vil vise bredden og mangfoldet i en liten kulturskole. Det vil bli instrumental, sang og danseinnslag av mange slag med solister og musikanter fra 7 til 18 år.
Samspill, en sentral del av tilbudet.
I Meldal kulturskole vil vi møte de forventningene vi vet de fleste søkerne til kulturskolen har til tilbudet. Nemlig å få spille sammen med flere, være i grupper eller band, ha det gøy sammen å få opptre for andre.
Mange elever har en relativt høy konserteringsaktivitet og vi har mange forespørsler om opptredener rundt om i kommunen. Av og til klarer vi ikke å møte alle forespørslene, men vi gjør så godt vi kan. Dette er veldig kjærkomment for oss og et viktig suplement til den ordinære instrumentopplæring med utvikling av individuelle ferdigheter.
Med jubileumsforestillinga CoolTour vil vi vise mangfold, samarbeid på tvers av uttrykkene og musikkglede.
Vi håper også forestillinga kan gi mange flere lyst til å begynne på noen av tilbudene vi har i kulturskolen fra høsten. Spesielt vil jeg nevne dansetilbudet som i dag har 23 elever, men som vi ønsker å utvide til nærmere 50 (!), så her er det bare å melde seg på!
Vi spanderer ei forestilling!
Vi håper så mange som mulig vil være med oss denne kvelden. Det er gratis inngang med muligheter for å kjøpe seg en spennende matbit i pausen.
For Meldal kulturskole
Tore Rønne, rektor
Bilder fra øving til jubileumsforestillingen "CoolTour":
Horn og sakser
Kjersti styrer tangentene
Kornetgruppen
Kulturskoleorkesteret
Pianoensemble
Pianoensemble
Tangentgruppen