Meldal Røde Kors starter system med beredskapsvakt

Meldal Røde Kors har en aktiv medlemsgjeng som bidrar ved ulykker og henteoppdrag. Nå etablerer de også et system for beredskapsvakt som settes i funksjon når større og alvorlige hendelser skjer i kommunen. Torsdag 14.august er det informasjonsmøte ved Orkland vgs skolested Løkken (Yrkesskolen).
11.08.2025 - Marit Mjøen
Kategori: ungdom, Nyheter, Frivillig arbeid
Agnes Syrstadeng er lokalforeningsleder i Meldal Røde Kors. Hun forteller dette om informasjonsmøtet:
- Vi ønsker velkommen til informasjonskveld der man får informasjon om det å være beredskapsvakt i Røde Kors. Man kan melde seg som frivillig og stå på ei liste med muligheter for å bli oppringt dersom en beredskapshendelse oppstår i gamle Meldal kommune. En slik hendelse kan være en stor brann og man må evakuere mange mennesker.
Syrstadeng sier videre: - Om man står på en slik liste forplikter man seg ikke til å stille opp om man ikke er hjemme eller man er i en situasjon som gjør det umulig å rykke ut. Man er frivillig og det er derfor frivillig å stille opp. På det tidspunkt jeg som leder blir kontaktet i en slik situasjon, er det for seint å finne folk som kan bidra der og da. Det er da at en beredskapsliste er viktig, slik at jeg kan massealarmere mange ved hjelp av få tastetrykk. Jo flere som står på beredskapslista, jo større er sannsynligheten for å kunne mobilisere på kort varsel.
Syrstadeng sier at dersom noen er interessert, men er forhindret på informasjonskvelden, kan man benytte registrering digitalt via denne linken: Beredskapslink

Illustrasjonsfoto - beredskapsvakt. Foto: Norges Røde Kors
Konkrete oppgaver for en beredskapsvakt kan være: sjåfør, bidra ved trafikkavvikling, kaffekoking, dele ut utstyr eller føre registrering ved et evakuerings-senter eller gi informasjon ved evakuerte områder.
På Røde Kors sine hjemmesider er beredskapsvakt beskrevet slik: "Beredskapsvakt er et tilbud for medlemmer i Røde Kors. Du forplikter deg kun til å sette av en kveld i året til beredskapsopplæring. Etterpå står du på en varslingsliste og blir kontaktet ved behov."
I en tid med klimautfordringer og et urolig verdensbilde er det viktig at de som har mulighet kan bidra til fellesskapet i krisesituasjoner. Meldal Røde Kors håper at informasjonsmøtet vil stimulere til økt forståelse for beredskap.
På informasjonsmøtet torsdag blir det også gitt generell informasjon om Meldal Røde Kors - med mål om å øke rekrutteringa. Meldal Røde kors har godkjente hjelpekorpsere som bidrar med sin kunnskap om noe alvorlig skjer. Ved store hendelser vil en beredskapsvakt-gruppe utvide mulighetene for hjelpearbeid for Røde Kors.