Orkelsjøene.

 

Starten på Orkla

24.10.2007 -

Tidligere i høst kjørte vi en tur opp til Orkelsjøene. Det er to av dem, - Store Orkelsjø, som ligger 1058 meter over havet, og Vesle Orkelsjø, 1010 meter over havet. Mellom dem ligger Store Orkelhø med sine 1524 meter over havet.
Fra disse sjøene kommer Orkla. Den renner faktisk først mot sør, før den gjør en stor bue øst mot Kvikne, der gjør den en ny bue (Orkalbogen) før den renner nordover. På sin vei mot Orkdalsfjorden passerer den de 5 kommunene Oppdal, Kvikne, Rennebu Meldal og Orkdal. På den lange ferden har elva vokst seg stor og brei, slik vi som er oppvokst nær bredden av den kjenner den.

Begge sjøene ligger i et fint og spesielt fjellterreng, og er vel verdt et besøk. Det er høgt til fjells, og da vi var der vekslet været mellom sol og snøbyger.


Ola L.


Annonser


Medlemmer