Plassering av skole…. 

 

I 1966 gjorde kommunestyret i Meldal et viktig strategisk valg med å vedta å samle den kommunale administrasjon til et sted i kommunen for dermed å utvikle et kommunesenter. Til da hadde noen kommunale organ hatt kontorer på Løkken mens andre hadde kontor i det som er det geografiske senter i kommunen, i Meldal.  

12.10.2009 -
Kategori: Arkiv

Selv om gruvedriften på Løkken enda på det tidspunkt gikk for fullt, så samla kommunestyret seg om å legge kommunens administrasjon til Midtbygda, Meldal Sentrum. Et vesentlig moment var den geografiske beliggenhet, samtidig som at også andre offentlige institusjoner som politi, legekontor, trygdekasse osv. lå i dette område. Dermed så en muligheten til å bygge et livskraftig kommunesenter, noe som er viktig i enhver kommune. Samtidig ble det vektlagt at denne plasseringen ville være det som på best måte ivaretok en videre utvikling i de tre andre tettstedene , Løkken, Storås og Å. I forhold til kommunesenteret ville ingen av de andre tettstedene bli noen utkant. Vi går ut fra at disse strategiske vurderinger som ble gjort for vel 40 år siden, fremdeles har sin tilslutning i kommunen.
På samme måte som kommunestyret i 1966 tok et viktig strategisk valg, vil også dette valget være av svært viktig strategisk karakter. Kommunesenteret er fremdeles det geografiske senter i kommunen, noe som vil gjøre det naturlig å bygge skolen i tilknyting til kommunesenteret. Skolen får da en nær tilknyting til skoleadministrasjonen og de øvrige offentlige etatene i kommunen. Med plassering her vil det gi den korteste maksimalavstand til de andre tettstedene i kommunen, noe som vil gjøre skoletransporten minst belastende. Samtidig vil dette være den plasseringen som best ivaretar videreutvikling i alle de fire tettstedene i kommunen. Avstanden til skolen fra de tre andre tettstedene vil bli bare ca 1mil, eller ca 10 minutters kjøring med bil. Med plassering av skolen i sentrumsområdet i kommunen vil derfor alle tettstedene fortsatt være attraktive etableringsområder.
Styret i Midtbygda Grendalag er opptatt av at kommunen skal ha et godt og vitalt kommunesenter. Det tror vi har stor betydning for folk som ønsker å bosette seg i kommunen, og det vil klart styrke mulighetene for at kommunen kan bestå som egen kommune. Å få lagt en ny moderne og framtidsrettet felles skole for kommunen i tilknyting til kommunesenteret, vil være med utvikle dette til bli et slikt livskraftig senter.
En plassering av skolen på det regulerte område ved Kølmoen vil også frigjøre sårt tiltrengte sentrumstomter i alle de fire tettstedene, samtidig som det er et tomtealternativ som muliggjør å skreddersy en skole for fremtiden i Meldal. Med denne passeringen vil en også ha god tilgang til uteareal av forskjellig art. Kløvstein med hoppbakker og små langrennsløyper, fotballbane og friidrettsmuligheter, elva, bygdemuseet, skog og mark.
En annen stor fordel er det at med å bygge her så kan undervisningen gå som normalt uten å komme i konflikt med byggearbeidet, noe som vil være av stor betydning for nåværende elever. Dette vil gi ro i skolekretsene med å fortsette som i dag inntil nyskolen står ferdig. Dette vil også lette byggearbeidet og dermed sparte penger.
Etter vår mening er dette det klart beste tomtealternativet totalt sett, og det som er mest framtidsrettet.
Vi vil sterkt oppfordre de styrende organ i Meldal Kommune til se på det som vil være den beste løsningen for kommunen som helhet, og på samme måte som kommunestyret i 1966 heve seg over ulik geografisk tilhørighet innenfor kommunen.

For Midtbygda Grendalag
Karen Melien Ree

 

Annonser


Medlemmer