Speiderne lærte om sopp

 

Meldal KFUM-KFUK-speiderne hadde samling i kveld og hadde tema sopp på dagsorden. 26 speidere gikk en tur i nærområdet fra Grøtte bedehus i Meldal sentrum der de leier lokaler. Det var dessverre ike så mange sopparter å finne, men litt matauk ble det! Barna fikk en orientering om rørsopp og skivesopp av Ton, og så laget de deilig omelett med selvsplukket sopp.

Meldal-speidere på sopptur. - Nam-nam. Jentene spiser deilig soppomelett. Foto: Ingrid Mjøen


16.09.2008 - Marit Mjøen

Sopp-omeletten smakte utmerket. Nam-nam!!

Ton orienterte ikke bare om spiselig sopp, men fortalte også at vi måtte være på vakt, for noen sopp er giftige. Rådet speiderne fikk var: Spør en voksen eller en soppkontrollør til råds før du spiser soppen du plukker selc.

Det er lurt å steke eller forvelle den spiselige soppen før du spiser den. Speidernesmarkatur innbrakte mest steinsopp og januarekker.

Herlig soppomelett for Meldalspeiderne. Foto: Ingrid Mjøen

Ton undrviser  Meldalpeiderne i soppkunnskap. Foto: Ingrid Mjøen

Sopptur med Meldalspeiderne. Foto: Ingrid Mjøen

Annonser


Medlemmer