Startet med et smell

 

Inge Jordet skjøt i gang fiskestarten for det skotske ekteparet som sammen med ni andre skotske fiskere fisker i Rennebu.


02.06.2009 - Eli Anne Kalseth

DSC_0038.JPG
JORDETVALDET: Ekteparet fisker i Orkla for fjerde år på rad, og med seg har de elever fra sin egen fiskeskole i Skottland.

Det er ikke mer enn en time siden de ankom dette valdet der de skal være i fjorten dager, men like fullt er de snart ikledd fiskeutstyr og klare for å ta de første skrittene ut i elva.

Jean forteller at hun forelsket seg i elva og stedet, og mest fordi hun tok fisk her på første kast.

Hun er like lidenskapelig fiskeinteressert som mannen sin, og han forteller at det er hun som tar fisken. Selv om han er den beste casteren.

Valdet som da har fått leie, ligger omtrent på kommunegrensa mot Meldal, det er Inge Jordet fra Å som er grunneier. Han har tatt imot ekteparet og vist dem den splitter nye hytta de skal tilbringe de nærmeste ukene i.

Inge forteller at byggetillatelsen fikk han julaften i fjor. Det skulle bli en flott julegave. I mars begynte de fundamenteringen, og nå står den flotte tømmerhytta ferdig på rekordtid. Grunnen er forhøyet litt, slik at hytta skal ligge sånn omtrent på merket for to hundre års flommen.
- Jeg har hatt mye flott dugnadshjelp, forteller eieren. Likevel kan han fortelle om mange sene nattetimer, også.
Selve hytta er på 37 kvadratmeter, det er stue og to soverom, og et flott moderne bad. Utenfor står en brakke hentet fra SINTEF, det var et kontorbygg de ikke trengte, som nå er kledd i panel og inneholder to soverom, eventuelt et soverom og et rom for fryser.
Seks sengeplasser er det lagt opp til totalt.

Det er første året Jordet driver på egenhånd, og han er fornøyd med responsen. Jordetvaldet har i mange år vært leid bort til fiskere fra Eidsvold, og har godt rykte.
Det beste med valdet er at det er lett tilgjengelig, det er variert fiske her, siden det både er strekninger med strøm, og noen rolige kulper.

Mens vi står her ved elva, hører vi ivrig fuglesang som blandet med elvesuset, og det kommer en svak bris gjennom trærne. Mer idyllisk går det vel nesten ikke an å få det.

Snart skal Inge hente fangstboka og legge fram for fiskerne. Her skal alt som er oppe behørig noteres.
– Det er noe av det beste lesestoffet en fisker kan få, smiler grunneieren.
Han skotter opp mot hytta, der den svære inngangsdøren i glass ikke på noen måte hindrer innsyn i hytta. Men det er ikke innsyn som er poenget.
– Det skal en svær lenestol innenfor døra der, sier han.
En skal kunne sitte godt og lunt foran ovnen i stua, og kunne holde øye med elva.

Det er det som er fiskelykke.

Les mer på opdalingen.no

Av: Randi Grete Kalseth og Mariell Tverå Løkås (Foto)

DSC_0017.JPG
Tom og Jean foran den splitter nye hytta.

DSC_0032.JPG
Inge Jordet åpnet årets fiskesesong med et smell.

Annonser


Medlemmer