Tiltak mot forurensning

Ved Løkken industripark i Fagerlia er det i disse dager satt i gang grunnarbeid for et kalkingsanlegg. Anlegget skal tilføre kalk til vannet som pumpes ut fra Wallenberg sjakt til Fagerlivatnet. Det skal monteres en ni meter høy silo for kalken og et lite hus for de tekniske installasjonene som skal styre prosessen.
16.11.2008 - Marit Mjøen
Anlegget skal plasseres nede ved vannet der gruvevannet kommer ut i dag. Med dette anlegget kan ph verdiene på vannet endres hvis prøvetakingen viser for dårlige resultater i forhold til kravene.
Anlegget får automatisk styring som regulerer mengden kalk i forhold til mengden vann fra gruva. Blir det bygget et fullverdig renseanlegg for gruveforurensningene, vil dette anlegget bli overflødig og vil da kunne demonteres og flyttes dit det eventuelt er behov.
Bildet viser et tilsvarende anlegg som er montert i Tjøsheim.