Vibeke Mehlum - en jordnær dame i ordførerstolen
Mens ordfører Are Hilstad har to-ukers pappapermisjon, blir ordfører-oppgavene tatt godt hånd om av vikar Mehlum.
12.02.2018 - Hilde Stina Elshaug
Kategori: Politikk, Bli kjent med...
-Det blir å ta de møtene som Are har på planen så da sjonglerer jeg mellom det, og den vanlige jobben som daglig leder for Meldal Landbrukstjenester sier Mehlum som ikke har tatt av på noen måte selv om hun innehar den øverste posisjonen i Meldal for øyeblikket.
-Jeg har lært av Are at det viktigste ved å være ordfører er å holde kontakt med innbyggerne og snakke med folk.
Og denne uken er det blant annet høytidelig fagbrevutdeling i Gammelgruva på torsdag som står på planen, sier Melum.
-Jeg tror vi har valgt den rette leder til å få med seg folk i Trude Tevik Gulbrandsen sier Mehlum.
Vibeke sier at hun var spent før årsmøtet for Orkland Arbeiderparti i helga. Da det ble klart at fylkespartiet hadde bestemt at Trond Giske skulle holde innledning, fikk de plutselig, som de fleste sikkert har fått med seg, stor oppmerksomhet fra nasjonale media. På grunn av dette ble det bestemt at alle journalister måtte forlate møtelokalet etter innledningen til Trond Giske. Dette for at medlemmene ikke skulle kvie seg for å gå frem på talerstolen og kanskje ufrivillig havne i riksmedia, eller på tv.
- Men møtet gikk veldig bra. Vi var ca. 90 medlemmer til stede og Giske holdt en fin innledning, han er jo en dyktig taler. Jeg syns det var fint at han la seg helt flat og ga en uforbeholden unnskyldning til de som har følt seg dårlig behandlet av ham, sier Mehlum.
-Nå blir det mye arbeid frem mot neste valg, og straks det nye styret begynner å virke, starter vi med nominasjoner og utarbeiding av nye partiprogram.
Lokaldemokratiet vil fortsatt bli ivaretatt ved at arbeidslagene vil bestå som før.
-Hvem vil bli ordførerkandidat ved kommunevalget i 2019?
-Vi fra Meldal har jo Are Hilstad som den selvsagte kandidaten, og signalene vi har fått er at resten av gruppa er positiv til vårt forslag.
En av sakene vi var spent på i forbindelse med sammenslåinga, var pelsdyrnæringa. Vi i Meldal Ap ønsker at næringa skal få fortsette, mens Orkdal ville avvikle. Her fikk vi gjennomslag.
Vi hadde også oppe to andre viktige saker årsmøtet til Orkland Ap, og det var at takstsone-inndeling til bussreiser må revideres, og en sak på at vi vil beholde og videreutvikle differensiert arbeidsgiveravgift.
Den nye lederen for Orkland Ap, Trude Tevik Gulbrandsen jobber som flyktningekoordinator og har kontor i Meldal rådhus.
Hun sier at det som blir i fokus fremover nå, er programarbeid og nominasjon.
-Målet vårt er å fremstå som et samlet parti. Og som Vibeke sier, blir lokaldemokratiet godt ivaretatt ved arbeidslagene. Tilbakemeldingene på årsmøtet i helga har vært positive. Nå gleder vi oss til å komme i gang, det er en flott gjeng og jeg tror vi kan risikere å ha det artig i tillegg til å drive politikk.
Det nye styret i Orkland Ap:
Leder - Trude Tevik Gulbrandsen, Orkdal
Nestleder - Svein Erik Jørgensen, Agdenes
Sekretær - Tormod Solem Slupphaug, Orkdal
Kasserer - Vibeke Mehlum, Meldal
Studieleder - Eystein Steigen, Meldal
Kvinnekontakt - Ellen Haugen Bergsrønning, Meldal
Fagligpolitisk kontakt - Kjell Arve Berg, Snillfjord
Styremedlemmer - Magni Skålholt Løseth, Agdenes og Toril Snildal, Snillfjord
Varamedlemmer - 1. Hallvard Erlandsen, Orkdal, 2. Svanhild Aune, Agdenes og 3. Oddleif Bakås, Snillfjord
Tekst og foto: Hilde Stina Elshaug