God start på kunstutstillingen på Storbuan

Meldal kunstforening og Storbuan Økosamfunn har fylt hovedhuset på Storbuan med kunst av hele 24 lokale kunstnere - ett bilde ble solgt rett før den offisielle åpninga.
29.02.2020 - Hilde Stina Elshaug
Kategori: Vinterlarm
Jorunn Ree sto for den offisielle åpninga av årets kunstutstilling under Vinterlarm hvor hele 24 kunstnere i aldersgruppen tre til 70+ fra Orkland, Rennebu og Trondheim hadde med seg et imponerende utvalg bilder i forskjellige teknikker. Margaret Maalø bidro med glasskunst og keramikk og et bord fullt av strikka-plagg til barn av Anne Lise Damli, var også del av salgsutstillingen.

"Barn" i alle aldere…
Heidi Island fra Storbuan Økosamfunn tok imot barn på låven til malerverksted. Vi var der tidlig, men fant "barn" i alle aldere fordypet over små lerreter med hver sine malerpensler. Island sier at hun håper flere barn vil komme innom malerverkstedet på søndag, da dette har vært suksess ved tidligere anledninger.

Jorunn Ree leste diktet "Blå hester i Guds hage"
Sunniva fikk solgt bilde

Sunniva viser frem bildet som ble solgt allerede før den offisielle åpninga av utstillingen.
Sunniva fra Orkanger har laget dette flotte bildet i "mixed media", en teknikk hvor man tar i bruk flere forskjellige materialer. Her har kunstneren flere lag på lerret: Hun har grunnet med acrylmaling og lagt servietter oppå våt maling. Så har hun gjentatt og brukt dette som bakgrunn for det som er motivet. Øverst i bildet er serviettene dekket med maling, og nedenfor kommer flere "materialer" til syne og dette skaper en flott "ruglete" effekt. Glitter går igjen i de fargesterke bildene til Sunniva, som også har laget de mindre bildene ved siden av det store som nå er solgt.

Elin Olsen
Elin Olsen i Meldal kunstforening har med flere bilder på utstillingen. Her poserer hun ved bildet sitt "Samegutt". Olsen kommer opprinnelig fra Kirkenes, men bor nå på Løkken. -Jeg gikk på kunstskole i Kabelvåg fra 1985 til 1987, men har ikke malt så mye de siste årene da jeg senere tok utdanning som ergoterapeut og jobbet i Trondheim til jeg flytta hit. Jeg har nå gått av med pensjon, sier hun.

Moutaz Al Rebdani har med barna for å delta på malerverksted, men finner spennende saker på utstilling; …er dette tannbørste for pappa?… Det var sønnen som mente den egnet seg godt.

Stina Hedlund fra Otta, nå bosatt på Bjørnli, bidro med spektakulære toner fra "klangbolle" i kombinasjon med "Ågots fjellvise" og "Brudemarsj" der hun spilte på sin selvlagede sjamantromme.

Utstillingen varer ut onsdag.
Takst og foto: Hilde Stina Elshaug