Isfiskekonkurranse på Frilsjøen

Isen på Frilsjøen var dekket av håpefulle isfiskere denne første søndagen i mars 2019.
03.03.2019 - Helga Romundstad
Kategori: Vinterlarm, Fiske
Påmelding og utgangspunkt for konkurranse var ved Frilsjøen Camping. Når undertegnede kom kjørende var det ingen tvil om at mange hadde møtt opp med tanke på alle bilene som var parkert ved veien. Det viste seg at 136 deltakere hadde kjøpt seg hull i konkurransen.

136 hadde kjøpt seg hull til årets isfiskekonkurranse på Frilsjøen.
Det fine med isfiskekonkurranser er at alle kan delta uansett alder og kjønn, samt at alle har like stor mulighet til å vinne. Dette er det mange som setter pris på og på min vandring rundt på isen, møtte jeg bare kun smilende fiskere i både store og små grupper.

Svigerfar, mor, nevø, far og sønn i familiene Kvikne og Værnes sammen på isen. De kommer fra Storkvikne gård og bidro med blant annet egg til premiebordet. Sønnen Erik var på dette tidspunktet den eneste i gruppen som hadde fått fisk.

Tone Haug fra Fannrem forteller hun er en ivrig isfisker som prøver å delta på alle isfiskekonkurransene som arrangeres i distriktet på denne tiden av året. -Fisken napper, men foreløpig er det ingen som har bitt på, sier hun.
Selve konkurransen gikk mellom kl 12.00-14.00. I denne perioden kunne isfiskerne selv bestemme hvor de vil plassere seg på isen. Etter varslet om at konkurransen var over, samlet alle deltakerne seg for å få veiet fangsten sin.

Fangsten ble veiet av arrangørene i Meldal Jakt- og fiskarlag.
Det ble delt ut pengepremier til den som hadde fisket den største fisken og til de tre med den største fangsten i vekt.

Daniel Lindseth ble 1000 kroner rikere etter å ha fisket den største fisken i konkurransen.
Pengepremiene ble fordelt slik:
Største fisk, premie 1000 kr gikk til Daniel Lindseth
Premier for største fangst:
1. Tom Bolle Vågbene, 2000 kr
2. Kay Arne Olsen, 1000 kr
3. Erland Røstum, 500 kr
Alle som hadde kjøpt hull var med i trekningen av uttrekkspremier som ble delt ut på isen.

Utdeling av uttrekkspremier.
Isfiskekonkurransen er et nytt arrangement i Vinterlarm og arrangørene var Meldal Jakt- og Fiskarlag. - Vi er godt fornøyd med antall deltakere i konkurransen, forteller gutta i styret i laget.

Representanter fra styret i Meldal Jakt- og Fiskarlag, her ved Gøran Storsten, Gunnar Jerpstad og Bjørn Solum. Marius Dørdal og Ole Jon Gjøås var også å finne på isen.
Tekst og foto: Helga Romundstad