Trivelig kveld i Meldal Samfunnshus.

I år var det Meldal Songlag som var arrangør for Nyttårskonserten, og de hadde satt sammen et program som ga oss gode opplevelser med lokale aktører.
04.02.2025 - Aud Inger Kalseth
Jeg er klar over at noen aktører kommer utenfra og bidrar til at Løkken Musikkorps holder høy musikalsk standard, bl.a. dirigent Stian Rødskjær. Helge Rolstadås jobber med å bygge opp Meldal skolekorps, Edelweiss Brass er satt sammen av ihuga korpsmusikanter fra Orkanger, Rindal og Meldal og Meldal Songlag har også medlemmer fra Rennebu og Orkanger. Men kjernen i underholdningskreftene er Meldalinger.
Meldal Skolekorps fikk starte, og med litt hjelp fra Løkken Musikkorps, fikk vi noen fengende melodier. Skolekorpset var veldig få, for noen hadde fått influensa på besøk. Skolekorpset fikk også «hjelpe» Løkken Musikkorps og spille litt sammen med hele korpset.
Løkken Musikkorps var som vanlig i full vigør. Det er helt greit at høreapparatet ligger hjemme når de setter i gang. De startet pent med «Brudemarsj fra Lødingen» og fortsatte med film-musikk fra «Frozen» og «Dragetreneren». De avsluttet med en klassisk marsj. Det er høy klasse over musikken og det er imponerende å se hvor godt de følger dirigent Stian Rødskjær.
Kveldens arrangør, Meldal Songlag, leverte julesanger både på norsk og engelsk under sin dirigent Gunvor Hoset Lykkja og denne gangen var det Jon Ofstad som var solist. Songlaget leverer alltid og jeg merket meg nye fjes, noe som er bra for framtida. Sølvi Dons Uv akkopagnerer enkelte nummer på piano.
Etter en raus pause med gratis mat og kaffe, slapp Meldal Trekkspillklubb til. Med sin solist Jarle Dombuhaug var det nok dem som fikk kveldens lengste og kraftigste applaus. Vi fikk høre «Amanda fra Haugesund», «Rosa på ball», «Dans på Synnanø», «Da ser jeg alltid lyst på livet» og «Trønderbrura». Alle sammen fengende låter som satte publikum i godt humør. Det er flott at leder Lars Snoen sørger for både trekkspillklubb og spelemannslag.
Edelweiss Brass, som spiller Tyrolermusikk, får alltid godfoten min til å trampe takten. For en som er glad i korpsmusikk, blir en i veldig godt humør av å høre både polka fra Tyrol og vals. Polkaen «Bøhmisher sterne» er av de mest kjente i denne genren. Gro Løfaldli er leder for denne gjengen.
Meldal Songlag avsluttet selv denne tradisjonelle kvelden hvor ansvaret går på omgang. Dessverre var det mye publikum som hadde glemt å møte opp, men jeg håper de kjenner sin besøkelsestid neste år.